Ratuj biodro!

Artroskopia biodra w Jędrzejowie

Lekarze ortopedzi z Centrum Ortopedycznego firmy "Artmedik" w Jędrzejowie rozpoczęli jako jedyni w województwie świętokrzyskim operacje stawów biodrowych metodą artroskopową. 20 października w Jędrzejowie odbyło się szkolenie z zakresu artroskopii biodra pod patronatem firmy Linvatec. Dr Alexander Moser z Berlina, specjalizujący się w artroskopii biodra, razem z dr Arkadiuszem Koniarskim i dr Wojciechem Kopką przeprowadzili 2 pierwsze operacje artroskopii biodra. Lekarze Centrum Ortopedycznego w Jędrzejowie, dr Wojciech Kopka i dr Arkadiusz Koniarski odbyli również wysokospecjalistyczne szkolenia w renomowanej barcelońskiej klinice Institut Universitari Dexeus pod kierownictwem światowej sławy specjalisty w chirurgii biodra dr Manuela Ribasa oraz w Centrum Chirurgii Endoskopowej EITS/IRCAD w Strasburgu i właśnie rozpoczęli wykonywanie artroskopii biodra w jędrzejowskim szpitalu. Pierwsze operacje zostały przeprowadzone na początku stycznia. Zabiegi wykonywane są w Szpitalu Artmedik w Jędrzejowie w ramach kontraktu z NFZ. Endoskopowy charakter zabiegu sprawia, że pacjent w Szpitalu spędza tylko jedną noc, a wieczorem po zabiegu stawia pierwsze kroki. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie portalu informacyjnego www.ratujbiodro.pl, w którym będzie można znaleźć informacje o schorzeniach i możliwościach leczenia stawów biodrowych.

Od lewej: dr Wojciech Kopka, dr Manuel Ribas, dr Arkadiusz Koniarski na bloku operacyjnym w Universitari Dexeus w Barcelonie

Artroskopię wykonuje się w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu. Urządzenie zwane artroskopem wprowadza się do stawu poprzez niewielkie nacięcia, ocenia się wszystkie struktury wewnątrzstawowe: chrząstki stawowe, błonę maziową, więzadła, mięśnie, łąkotki. Nastepnie do stawu wprowadza się miniaturowe instrumenty chirurgiczne i wykonuje procedury lecznicze w obrębie stwierdzanej patologii.

Artroskopia to nowoczesna małoinwazyjna technika operacyjna dotychczas szeroko znana i popularna w leczeniu schorzeń kolana, barku i stawu skokowego. Staw biodrowy jest najgłębiej położonym stawem i ryzyko uszkodzenia nerwów i naczyń położonych w pobliżu sprawiło, że długo pozostawał niedostępny dla chirurgii artroskopowej.

Rozwój wiedzy o budowie i uszkodzeniach biodra oraz jeszcze szybszy rozwój technik chirurgicznych pozwala obecnie dostać się do stawu biodrowego i naprawić jego uszkodzenia metodą artroskopową. Dr Arkadiusz Koniarski z jędrzejowskiego szpitala mówi: "Artroskopia biodra wymaga od operatora swobodnego posługiwania się technikami artroskopowymi innych stawów, dlatego stosunkowo najpóźniej ortopeda może rozpocząć wykonywanie zabiegów tą techniką. Doświadczenie zdobyte podczas przeprowadzonych przeze mnie ponad 5 tys. artroskopii kolana, barku i stawu skokowego pozwala mi na zajęcie się również artroskopią stawu biodrowego. Dotychczas leczenie schorzeń stawu biodrowego u osób dorosłych polegało głównie na jego endoprotezoplastyce, czyli wymianie stawu na sztuczny. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona artroskopowa naprawa uszkodzeń wewnątrzstawowych ma na celu usunięcie dolegliwości i poprawę komfortu życia pacjenta, a u niektórych osób pozwala odsunąć w czasie lub zapobiec wymianie stawu na sztuczny".